Letní Flora Olomouc 2010

7.6.2010 | Redakce | Veletrhy | Komentářů 0 |

Další ročník letní květinové Flory Olomouc se opět uskuteční ve dnech 19. až 22. srpna 2010.

 
FLORA OLOMOUC, zahradnická výstava a veletrh - a také rodinné stříbro olomouckého výstaviště Flora - je nejen největší, ale rovněž nejstarší českou květinovou výstavou. Dnešní už desítky let mezinárodně uznávaná přehlídka špičkových výpěstků květin, okrasných dřevin, floristiky a zahradní architektury datuje svůj původ do roku 1958.

 

, fotka

 

24. srpna 1958 roku odstartovala v městských parcích, nyní areálu výstaviště, první, ještě regionální „Výstava květin podniků místního hospodářství“ za účasti komunálních firem z Olomouce, Prostějova, Přerova, Šumperka a Lipníku. Na svou dobu nevídaný zájem veřejnosti – 62 tisíc návštěvníků – si vynutil její opakování v příštím roce. Následující, třetí ročník v roce 1960, který přilákal na výstaviště 118 tisíc návštěvníků, se už konal jako Celostátní výstava okrasného zahradnictví.

 

, fotka

 

Stoupající zájem vystavovatelské i návštěvnické veřejnosti vyvrcholil na V. celostátní výstavě v roce 1964, kterou zhlédlo neuvěřitelných 330 tisíc lidí. Úspěch československých pěstitelů v témže roce na mezinárodní výstavě ve Vídni, kde skončili celkově třetí a přivezli si 40 zlatých, 124 stříbrných a 208 bronzových medailí, přivedl v příštím roce na VI. Celostátní výstavu do Olomouce vůbec první zahraniční účastníky - Dány a Holanďany.

 

, fotka

 

Název FLORA OLOMOUC se v titulu zahradnických výstav objevil poprvé v roce 1967. Výstavy s jarním i letním během probíhaly původně v lichých letech, v sudých se o ně Olomouc dělila s Bratislavou. Od roku 1990 byla Flora Olomouc téměř výhradně jarní výstavou, k tradici jarní i letní etapy se výstaviště vrátilo v roce 2000.

Posláním Flory Olomouc, která se ze skromných začátků vyvinula v prestižní mezinárodní přehlídku, je kromě seznamování návštěvníků s možností využití květin a zeleně ke zkrášlení a zkvalitnění prostředí, v němž žijí, také poskytování bohatých estetických zážitků, zprostředkování výměny zkušeností, popularizace pěstitelských úspěchů, a tím obohacování odborné i laické veřejnosti o nové informace, náměty a impulsy. Tradičními partnery a spolupořadateli výstav jsou Český zahrádkářský svaz, Svaz květinářů a floristů a Svaz školkařů ČR.

Základ výstavy tvoří hlavní expozice v pavilonu A, jejíž koncepce je pokaždé jiná. Tvůrci expozice se pro jednotlivé výstavy nechávají inspirovat novým, specifickým tématem. S velkým úspěchem se v posledních letech setkaly expozice například „Zahrady Primavery“ (2002), přibližující umění italských renesančních zahradníků, „Květinová symfonie“, z roku 2006, inspirovaná roce mozartovským výročím – čtvrtstoletím od narození geniálního skladatele, či loňská (2007) „Rajská zahrada“ . V jubilejní roce ponese hlavní expozice název „Krajina snů“.

Barevnou záplavu v hlavním pavilonu A a specializované výstavy květin a floristických exponátů z aranžérských soutěží ve vazbě v dalších výstavních pavilonech doplňují květinové přehlídky v parcích a botanické záhradě. O vysázení desítek tisíc kusů jarních květin či letniček, i o to, aby do termínu výstav vyrostly do skutečné krásy, se pečlivě starají zahradníci Výstaviště Flora Olomouc.

Zahradnické výstavy a veletrhy jsou každoročně spojeny s udělováním cen nejlepším vystavovatelům za nejkvalitněji provedené expozice, nejlepší výpěstky či kolekci výpěstků, a oceněním soutěžících v rámci soutěží v aranžování květin. Nejvyšším odborným uznáním výstav Flora Olomouc je cena Novitas Olomucensis. Ocenění určené novinkám okrasných rostlin výrazně nových vlastností a tvarů, možností pěstování a užití, ustavila v roce 1966 rada města Olomouce, autorem chráněného výtvarného symbolu je akademický sochař Rudolf Doležal.

K výstavám Flora Olomouc patří také slavnostní křty nových květinových odrůd, jichž se pravidelně ujímají významné osobnosti naší i zahraniční kulturní a společenské sféry. K těm, co se na olomouckém výstavišti zhostili čestného kmotrovského úkolu, patří například známá slovenská herečka paní Emílie Vášáryová, její české kolegyně Vlasta Chramostová a Hana Maciuchová, i spisovatel Jiří Žáček.

Na své si v rámci Flory Olomouc přijdou kromě milovníků každoročně rovněž pěstitelé květin, zahradníci i zahrádkáři, kteří přicházejí na výstaviště nejen za estetickým prožitkem a informacemi, ale také za nákupy. Jarní etapu Flory totiž tradičně doprovází veletrh drobné zahradní mechanizace, zahradnických pomůcek a potřeb HORTIFARM a JARNÍ ZAHRADNICKÉ TRHY květin, zeleniny, semen, okrasných rostlin, školkařských výpěstků, zahradnických pomůcek a potřeb. Letní etapa květinové výstavy je vždy spojena s obdobně zaměřenými LETNÍMI ZAHRADNICKÝMI TRHY.

„Zelená“ sezóna olomouckého výstaviště však dnes letní Florou nekončí, už téměř dvě desetiletí (od roku 1990) ji uzavírá výstava ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků, známá pod názvem FLORA OLOMOUC, podzimní etapa. Paletou barev a pestrostí tvarů může tato nejmladší zahradnická akce, doprovázená podzimními zahradnickými trhy a festivalem gastronomie a nápojů OLIMA, směle konkurovat květinovým výstavám Flora.

Zahradnické přehlídky už od svého začátku přitahují do Olomouce každoročně stotisícové davy návštěvníků. Celkový počet těch, kteří během padesátileté historie výstav prošli jejich branami, se blíží pěti milionům.
 

Zdroj: www.flora-ol.cz

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Letní Flora Olomouc 2010 zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »